İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni Kanada hükümeti: ”İsrail ile özel ilişki dönemi sona erdi”

Kanada’nın yeni göreve başlayan hükümetine Başkanlık eden genç Başbakan Justin Trudeau ile yeni Dışişleri Bakanı Stephane Dion arasında yapılan ilk toplantının ardından İsrail’i şok eden bir açıklama geldi. Dışişleri Bakanı Dion, bundan böyle Kanada’nın Ortadoğu’ya yaklaşımında köklü değişiklikler olacağını duyurdu.

Geçtiğimiz Çarşamba günü göreve başlayan Dion, hiç vakit kaybetmeden Kanada’nın bundan böyle dış politikasında yeni bir yol izleyeceğini duyurdu. Kanada’nın Ortadoğu’da artık “dürüst aracı” rolü üstleneceğini belirten Dion, hükümetinin “meşru ortaklarla” ilişkileri daha da geliştireceğini söyledi.

Dion şöyle konuştu: “İsrail bir dosttur, müttefiktir ama bizim bölgede daha etkili olabilmemiz için bölgedeki diğer meşru ortaklarla da ilişkileri güçlendirmemiz gerekiyor.” Dion’un “meşru ortaklar” dediği muhataplar arasında Lübnan hükümeti de bulunuyor.

Lübnan, Hizbullah’ın da içinde bulunduğu bir ulusal koalisyon tarafından yönetiliyor. İran ile sıkı bağları bulunan Hizbullah hem ABD hem de İsrail tarafından terörist örgüt olarak görülüyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir