İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sultanahmet mutabakatı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kenti ziyaret eden Alman Bakan  Beate Merk’e, Sultanahmet Meydanı’nda yaşamını yitiren Alman vatandaşları için taziyelerini sundu. Kocaoğlu ve Merk, teröre karşı “birlikte ve güçlü bir mücadele” mesajı verdi.

Federal Almanya Cumhuriyeti Bavyera Eyaleti Avrupa ve Bölgesel İlişkilerden Sorumlu Bakanı Dr. Beate Merk ve beraberindeki heyet, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret etti. Mülteci sorunu ve mültecilerin durumu ile ilgili Ankara’da çeşitli temaslarda bulunduktan sonra İzmir’e gelen heyeti ağırlayan Başkan Aziz Kocaoğlu, Sultanahmet Meydanı’nda yaşanan bombalı saldırıda yaşamını yitiren Alman vatandaşları için Bakan Dr. Beate Merk’e başsağlığı dileğinde bulundu.

Başkan Kocaoğlu, terörün tüm dünyayı tehdit ettiğini belirterek bir an önce buna “birlikte” bir çözüm bulunması gerektiğinin altını çizerken, konuk Bakan Merk ise acılarını paylaşan ve taziyelerini dile getiren Başkan Kocaoğlu’na teşekkür ederek şöyle konuştu: “Sultanahmet’te yaşananlar, Almanya için kara bir gün. Biz memnuniyetle Türkiye’yi ziyaret ediyoruz. Son derece sıkı ilişilerimiz, güçlü bağlarımız var. Bavyera’da Türk kökenli vatandaşlarımız var. Size katılıyorum: Terörün son bulmasını sağlamak için birlikte güçlü bir şekilde mücadele etmeliyiz.”

Suriyeli mülteciler
Başkan Kocaoğlu, görüşme sırasında, İzmir’deki mültecilerin durumuna ilişkin bilgiler de aktardı. Yakın zamana kadar Suriye’ye barışın geleceğini, mültecilerin de ülkelerine geri döneceği umudu taşıdıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı, “Bu tarihten sonra artık umutlarımız iyice azaldı. Barış sağlansa bile Suriye’ye dönmek isteyecek mültecilerin sınırlı olacağını düşünüyorum. Türkiye’de Suriyeli mültecilere çalışma izni verileceği yönünde  açıklama yapıldı. Bu da kaçak çalışan Suriyeli işçilerin durumunun yasallaşması, başta emeklilik olmak üzere sosyal haklardan yararlanmaları anlamına geliyor” dedi. Ege ve Akdeniz’de hayatlarını kaybeden insanlar için büyük üzüntü duyduklarını kaydeden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, şöyle devam etti:

“Bu kentte ötekileştirme yok!”
“İzmir’e yerleşmek isteyenlerin kente adaptasyonu anlamında bir şeyler yapalım diyoruz. Onların konuşlandığı bölgede sürekli yemek dağıtarak,  giyim eşyaları dağıtarak bir nebze de olsa problemlerini gidermeye çalışıyoruz. Şu anda yapabildiklerimiz bunlar. Merkezi hükümet proje ürettiğinde, biz de her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu bildiriyoruz. İzmirliler hoşgörülüdür.  Bu kentte ötekileştirme, yabancılaştırma geleneği yok.  İzmir’de nüfusun yüzde 40’ı, başta ben olmak üzere, Anadolu’nun başka kentlerinde doğmuş.  Ama hepimiz İzmirliyiz. İzmir’e gelip yerleşen bireyleri üç yıl içinde İzmirli yapmakla övünüyoruz.”
Almanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Thomas Gerlach’ın da yer aldığı ziyarette, Bakan Merk, Başkan Kocaoğlu’na Bavyera’nın simgelerinden “Bavyera Aslanı” heykeli armağan etti.

16084_20160115093639_ERC_9647 16084_20160115093639_ERC_9656 16084_20160115093639_ERC_9637 16084_20160115093638_ERC_9609

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir