İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gaziemir’de Cumhuriyet kortejiyle başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları festival alanında ‘Atatürk ile yeniden doğuş’ isimli gösteri ile devam etti

fa406a97e80b544c1a7a2b096dc8bce4252171d0c8c3233ec48b5cf3c868050e

Gaziemir’de Cumhuriyet kortejiyle başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları festival alanında ‘Atatürk ile yeniden doğuş’ isimli gösteri ile devam etti. Başkan Şenol, “Bu ulusun kalbindeki Atatürk sevgisini, Cumhuriyet inancını yasaklarla, baskılarla, yok edemezler” dedi

Cumhuriyet’in kuruluşunun 92. yılı Gaziemir’de belediyenin düzenlediği bir dizi etkinlikle coşkuyla kutlandı. Binlerce kişinin Türk bayrakları ve meşaleleri ile katıldığı kortejle başlayan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Festival Alanında devam etti. Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’un eşi birsen Şenol ile birlikte yürüdüğü korteje, CHP Gaziemir İlçe Başkanı Umut Tekin, kadın ve gençlik kolları üyeleri, meclis üyeleri, STK ve dernek temsilcileri, muhtarlar, kursiyerler ve binlerce Gaziemirli katıldı.

 

‘Atatürk ile yeniden doğuş’

Gaziemir’deki 92. yıl kutlamaları festival alanında Ege Üniversitesi D.T.M. Türk Halk Oyunları Bölümü’nün “Atatürk ile yeniden doğuş” isimli gösteriyi sahnelemesiyle devam etti. Cumhuriyet’in ilanı ve ülkenin bağımsızlığı için verilen mücadelenin, Atatürk ilke ve inkılâplarının canlandırıldığı dramatizasyon seyirciye duygu dolu anlar yaşattı. Atatürk rolündeki oyuncunun sahneye çıkması ile coşku ve hüzün bir arada yaşandı.

 

Şenol’dan gençlere sesleniş

Törende konuşan Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, kurtuluş savaşının diğer toplumlara örnek olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun ilke ve devrimlerini etkisizleştirmek için yapılanlarla yüreğimizin yandığı zamanları yaşıyoruz.  Sevgili Gaziemirliler, geleceğimizin teminatı olan gençler; 23 Nisanları, 19 Mayısları, 30 Ağustosları, 29 Ekimleri yasak hale getirenlere söyleyecek çok sözümüz var bizim. Bu ulusun kalbindeki Atatürk sevgisini, Cumhuriyet inancını yasaklarla, baskılarla, korkularla yok edemezler. Gerekirse Atamızın 19 Mayıs’ta Samsun’da yaktığı özgürlük meşalesini ülkenin dört bir yanında yakarız. Cumhuriyet Bayramını engellemeye çalışanlar şunu iyi bilsinler, biz Cumhuriyet’i korumak için gerekirse canımız veririz. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.”

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir