İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fitch’den İzmir’e güzel haber

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Aralık 2015 raporu, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ekonomik başarısını bir kez daha kanıtladı. Fitch’in açıklamasında, “yatırım yapılabilir” kredi notunu koruyan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mali gücünün devamıyla beraber, kredi notunun da “olumlu yönde” seyir gösterebileceği ifadesi göze çarptı.

Dünyaca ünlü kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne verdiği “yatırım yapılabilir” kredi notunu korudu.  Fitch, Aralık 2015 raporunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yerel ve yabancı para cinsinden uzun vadeli “BBB-” olan kredi notunu ve “AA+(tur)” olan ulusal uzun vadeli notunu onayladığını duyurdu.
Teyit edilen notlar, İzmir’in şeffaf, istikrarlı ve tedbirli mali yapısının yatırımlarla birlikte güçlenerek sürdürdüğünü gösterdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi teyit edilen not ile, 2008 yılından bugüne kadar, uzun vadeli yerel ve yabancı para cinsinden kredi notu görünümleri de dahil olmak üzere 9 basamak, ulusal uzun vadeli kredi notunu ise 6 basamak daha artırmış oldu.
Dünyaca ünlü uluslararası kredi kuruluşu Fitch Ratings, yayımlanan son raporunda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin güçlü faaliyet performansını yüzde 50’nin üzerinde sürdürmesinin ve yüzde 100’ün çok az altındaki bütçe gerçekleşmesiyle birleşen gider disiplininin önemini vurguladı.
Raporda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2016-2018 döneminde yüzde 55-65 arasında güçlü faaliyet marjlarını sürdürmesi beklendiği kaydedildi. Ayrıca yürürlüğe giren 6360 sayılı yasayla beraber yeni eklenen ilçelere sermaye yatırım harcamaları yapılacağı ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin finansal planlamada iyi olan geçmiş mali performansı ve kendi kendine finanse edebilme kapasitesi sayesinde sermaye yatırımlarında herhangi bir bozulma beklenmediği bilgisi de yer aldı.
Fitch’in açıklamasında 2015 yılının 3.çeyreğinde faaliyet gelirlerinin yüzde 20’sine karşılık gelen güçlü nakit rezerv birikimine sahip olduğu göze çarptı.

Borç Yönetimi Tedbirli
Fitch’in İzmir raporunda, Büyükşehir Belediyesi’nin Türk Lirası’nın değersizleşmesine karşın, yabancı para cinsinden yükümlülüklerinin büyük bir bölümü için fon biriktirerek ihtiyatlı bir borç yaklaşımı sergilediği de ayrıca belirtildi.
Fitch Ratings’in raporunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2014-2019 dönemini kapsayan Stratejik Planı’nda kentin toplu ulaşım ağının genişlemesi için öngördüğü borçlanmalar için finansman sağladığı da ifade edildi.
Raporda, 2016 yılında Belediye’nin doğrudan riskinin cari gelire oranının yüzde 50’nin altında kalması beklendiği kaydedildi.
Fitch Ratings’in raporunda, 2015-2018 döneminde İzmir’in doğrudan borcunu amortise etmesi ve cari dengesindeki tahmin edilen artışla birlikte “doğrudan riskinin cari dengeye oranının 1’in altında kalmasını” kuvvetle beklediği bilgisi de yer aldı.

Fitch’in açıklamasında, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mali gücünün devamıyla beraber kredi notunun da olumlu yönde seyir gösterebileceği ifadesi göze çarptı.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir