İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fetö Soruşturmasında 17 Polise ‘Kumpas’ Tutuklaması

İzmir merkezli 18 ilde yapılan FETÖ (Fethullahçı Terör Örgütü) soruşturmasında sahte deliller ürettikleri iddiasıyla tutuklanmaları istenen 36 kişinin, hakim sorguları 59 saat sürdü.

İzmir merkezli 18 ilde yapılan FETÖ (Fethullahçı Terör Örgütü) soruşturmasında sahte deliller ürettikleri iddiasıyla tutuklanmaları istenen 36 kişinin, hakim sorguları 59 saat sürdü. 59 saatin sonunda Hakim Dilek Çeliktaş, aralarında kentin eski emniyet müdürü Ali Bilkay’ın da bulunduğu 17 kişi için tutuklama kararı verdi. 15’i adli kontrol şartıyla olmak üzere 19 kişi de serbest bırakıldı. Adliye çıkışında avukatlardan ve serbest kalanlardan açıklama yapılmadı, sadece Ali Bilkay görüntü alan gazetecilere “Kolay gelsin” diye seslendi.

İzmir merkezli 2012 yılında yapılan casusluk davası olarak bilinen ‘Gizli bilgi ve Belge bulundurma’ davasında, aralarında dönemin Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı şimdi ise Donanma Komutanı olan Oramiral Veysel Kösele‘nin de bulunduğu 357 sanık için dava açıldı. Bu kişilerin, eskort kadınları kullanıp tuzaklarına düşürdükleri ya da bağlantı kurdukları askerler aracılığıyla devletini gizli belgelerini ele geçirdikleri ileri sürüldü. Soruşturmaya dayanak olarak da ‘Pandora’ adlı veri tabanı gösterildi. Bu yargılamalar sonrasında, 2014 yılında özel yetkili ağır ceza mahkemelerine son verilmesi üzerine davaya bakan yeni heyetin belirlediği uzmanların gizli olduğu ileri sürülen belgeleri inceleyip bunlar için ‘Gizli belge olmadığı’ yönünde raporlar vermesi davanın seyrini değiştirdi.

SORUŞTURMAYI YÜRÜTEN POLİSLER HAKKINDA 1.5 YIL İNCELEME YAPILDI

Casusluk davasında tutuklu sanık kalmadı, ancak bu kez bu soruşturmayı yürüten emniyet görevlileri hakkında soruşturma başlatıldı. İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin de, casusluk soruşturması sırasında sahte belgeler üretildiği, 350 kişinin sahte isimlerle dinlendiği ve 13 bakanlık ile kurumdaki 3 bin kişinin tasfiye edilip cemaat üyelerinin yerleştirilmesinin planlandığı yönündeki rapor hazırlamaları üzerine, polisin operasyon hazırlıkları da başladı. 1.5 yıllık süreç sonrasında geçen Salı günü 18 ilde yapılan operasyonda 49 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerden 13’ü polisteki ifadelerinden sonra serbest bırakıldı. Bir numaralı şüpheli Fethullah Gülen olan soruşturmada, 8 kişi için yakalama kararı çıkartıldı.

59 SAAT SORGU SÜRDÜ

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato, 36 şüphelinin ifadesini almadan dosya üzerinden tutuklanmaları istemiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderdi. 36 üst düzey emniyet görevlisi ile bürokratın hakim sorguları da, casusluk davası için özel olarak hazırlanmış adliyenin sosyal tesislerindeki konferans salonunda cuma günü saat 16.30’da başladı. Hakim Dilek Çeliktaş, 15- 20’şer dakikalık kısa süreli dinlenmeler haricinde hiç uyumadan sorgulamasını yaptı. Hakim Dilek Çeliktaş, geçen ocak ayındaki gizli dinlemelerle ilgili gözaltına alınan polislerin ifadesinin, görüntü kayıt sistemi SEGBİS’de, müdahaleyle silinmesi nedeniyle, şüphelilerin verdiği ifadeleri kendisi katibe yazdırıp kapalı devre ifade aldı. Bu nedenlerle ifade işlemleri tam 59 saat sürdü.

İZMİR ESKİ EMNİYET MÜDÜRÜ DE TUTUKLANDI

Gece yarısı saat 03.30’da ifade işlemleri tamamlandı. Hakim sorgulamaları sonrasında, ‘terör örgütü kurmak, yöneticisi olma, devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, iftira, suç uydurmak, resmi evrakta sahtecilik, özel hayatının gizliliğini ihlal, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak kaydedilmesi, verileri ele geçirmek, yasaklanan bilgilerin açıklanması, suç delillerinin yok edilmesi, gizlenmesi, değiştirilmesi’yle suçlanan, İzmir‘de 10 Kasım 2011- 12 Şubat 2014 tarihleri arasında Emniyet Müdürlüğü yapan Ali Bilkay, Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü’nden sorumlu İzmir eski Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Şevik, Organize Suçlar Müdür eski Yardımcısı Taner Aydın, Mülkiye Baş Müfettişi Ferda İleri,Mülkiye Müfettişi Ahmet Kaya, Seyfullah Özdemir, emniyet görevlileri Yusuf Usşen, Yaser Özoğlu, Ramazan Özdemir, Özcan Kezzap, Muhammet Ali Özmen, Gökay Ersel Gülek, Mükremin Dal, Cemil Yörük, Selçuk Küçükaslan, İbrahim Gönülal, Behzat Tuzcu tutuklandı.

Emniyet görevlileri Erkan Değer, Süleyman Çelik, Sadık Özilhan, Memduh Tosun, Engin Öztürk, Birer Buldur, Mesut Kesen, Cem Kendigelen, İlhan Uran, K. Şenol Yılmaz, Mehmet Oduncu, Fahrettin Karaağaç, Serkan Çiftçi, Resul Zengin adli kontrol şartıyla, Kurtuluş Nail Hepyalçın, Murat Karahaner, Özgür Akçiçek, Sadık Altınkaya, Mustafa Uysal da mahkemece serbest bırakıldı.

TUTUKLANAN MÜDÜRDEN GAZETECİLERE ‘KOLAY GELSİN’

Mahkemenin kararını açıklamasından sonra ne avukatları ne de serbest bırakılan emniyet görevlileri ve bürokratlar açıklama yapmadı. Tutuklanan 17 şüpheli, gerekli hazırlıkların yapılması ve tutuklama yazılarının tamamlanmasının ardından, sabah saat 08.00’de polisaraçlarıyla Kırıklar F Tipi Cezaevi’ne gönderildi. Çıkışta İzmir eski Emniyet Müdürü Ali Bilkay, görüntü alan basın mensuplarına “kolay gelsin” diye seslendi.

SAVCILIK FEZLEKESİNDE ÖNEMLİ SUÇLAMALAR YER ALDI

Bu arada soruşturmaya dair, hem 9 sayfalık savcılığın tutuklamaya sevk fezlekesinde hem de bilgi paylaşımlarında önemli ve dikkat çeken ayrıntılar ortaya çıktı. Tutuklananİzmir eski Emniyet Müdürü Ali Bilkay’ın ifadesinde, operasyonun kendisinden önce başlatıldığını, bu nedenle önceki müdür Ercüment Yılmaz‘ın da şüpheli olması gerektiğini ileri sürmüştü. Soruşturma dosyasında Ercüment Yılmaz‘ın tanık olarak daha önce ifadesinin alındığı anlaşıldı. Sahte raporlarla belirlenen kişileri 17 ay boyunca usulsüz olarak dinleyen, belgeler hazırlayan şüphelilerin, kamuoyunda soruşturmaya her ne kadar ‘casusluk soruşturması’ deseler de, gerçekte adının Fethullah Gülen‘in ‘Kırık Testi’ kitabından hareketle ‘Testi’ ismini verdikleri öne sürüldü. Şüphelilerin, casusluk davası sanıklarının cinsel içerikli telefon konuşmalarıyla casusluk algısı yaratmaya çalıştıkları da öne sürüldü. Dosyanın firari şüphelisi olarak fezlekede isimlendirilen Fethullah Gülen için de şu suçlamalar yer aldı:

“Yöneticiliğini yaptığı FETÖ terör örgütüyle anayasada belirtilen cumhuriyetin niteliklerini, siyasi, hukuki, sosyal, laik, ekonomik düzeni değiştirmek devlet otoritesini zaafa uğratmak, yıkmak, ele geçirmek, temel hak ve hürriyetleri yok etmek, kamu düzenini bozmak, bu çerçevede Türkiye Cumhuriyeti bakanlıklarına ait bürokratların ve TSKmensuplarının tasfiye edilmesini sağlayarak, yerine kendi örgüt mensuplarını yerleştirmek amacıyla, devlet içerisinde oluşturduğu yapıyı harekete geçirerek, sözde adli soruşturmayı başlattığı.”

CASUSLUK SORUŞTURMASINDAKİ POLİSLER KOMİSER YAPILMIŞ

Paralel yapılanma iddiasıyla ilgili sürdürülen araştırmalar sırasında dikkat çeken bir başka ayrıntı ise, polis memurlarıyla ilgili oldu. O dönem, bazı polis memurları farklı birimlerde çalışmalarına rağmen, casusluk davası olarak bilenen gizli bilgi ve belge bulundurma soruşturma sürecinde, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne kaydırıldı. Bu casusluk soruşturmasında görev alan polis memurlarının, daha sonraki dönemde, girdikleri komiserlik sınavlarında başarılı olup ‘komiser yardımcılığına’ terfi ettirildikleri saptandı. Ancak bu sınavlarda da usulsüzlükler yapıldığı, soruların belli merkezlerden istenilen kişilere servis edildiğine dair iddialarla ilgili ayrı bir soruşturmanın ise, başka bir ilde sürdürüldüğü kaydedildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir