İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Engeller aşılmak içindir

Engeller aşılmak içindir
“3 Aralık Dünya Engelliler Günü” nedeniyle Kültürpark  1 No’lu holde düzenlenen ve Kuzey Kıbrıs Türk  Cumhuriyeti’nin konuk olarak katıldığı etkinlik, engelliler ve ailelerinden büyük ilgi gördü. Tören engelli öğrencilerin okuduğu şiirler, dans gösterileri ve müzikal tiyatro gösterisi ile adeta bir şölen havasında gerçekleşti. Toplumda farkındalık yaratmak ve engelli yaşama dikkat çekmek amacıyla düzenlenen etkinlikte “başarı için engel yok” mesajı verildi.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan, hedeflerinin daha  fazla hizmet üreterek tüm engellerin ortadan kaldırılması olduğunu söyledi.   Engelli vatandaşların yaşamın her alanında katılımcı bireyler olmalarını arzuladıklarını kaydeden Özkan, “Bu hedefte daima çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz. 3 Aralık herkesin kendi engelini fark etme, fark ettiği engeli yenme günüdür. Engeller takılmak için değil aşılmak içindir. Tüm engelleri hep birlikte aşmak istiyoruz. Vatandaşlarımızın huzuru ve mutluluğu ancak herkesin doğuştan sahip olduğu haklarını herhangi bir ayrım gözetmeksizin özgürce kullanabilmesi ve tüm imkanlardan eşit şekilde faydalanabilmesi ile sağlanabilir.  İzmir Büyükşehir Belediyesi bu inançla çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Ayakta alkışlandılar
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin engelliler adına eğitim, ulaşım, ulaşılabilir çevre, kamusal hayata katılım, kültür-sanat, spor faaliyetine katılım, sağlık ve rehabilitasyon, bilgi ve iletişim, farkındalığın artırılması ve sosyal yardımlar ve hizmetler ana başlıkları altında hizmetler yürüttüklerini hatırlatan Özkan, yapılan çalışmalar hakkında özet bilgi verdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İzmir İl Müdür Yardımcısı Metin Kurşun da konuşmasında, İzmir’de gerçekleştirilen çalışmalara, engelli yaşamın zorluğuna ve sorunların çözümüne değindi. Törende KKTC İzmir Konsolosu Gülşa Öneri Bayar da hazır bulundu.

Konuşmaların ardından İzmir’de faaliyet gösteren engelli eğitim kuruluşlarının “3 Aralık Dünya Engeliler Günü”ne özel hazırladıkları gösteriler, izleyenler tarafından ayakta alkışlandı.

Etkinliğe katılan vakıf, okul ve dernekler şöyle sıralandı: İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü, KKTC Girne Engelli Rehabilitasyon Merkezi,  Ayşe Sevinç Solmaz Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Karşıyaka Belediyesi,  Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı, Balçova Belediyesi, Konak Moris Bencuya Özel Eğitim Uygulama Merkezi, Selçuk Belediyesi Goncagül Rehabilitasyon Merkezi, Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği.

 

14952_20151203020248_ERC_0340 14952_20151203020248_ERC_0328

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir