İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Efsane” Körfez’de yaşayacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı ve isimlerini İzmirlilerin belirlediği 15 yeni yolcu gemisinden 8.’si de tamamlanarak hizmete girdi. Karşıyaka Spor Kulübü’nün efsane futbolcusu Gode Cengiz” lakaplı Cengiz Kocatoros’un adının verildiği gemi ilk seferine Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katıldığı törenle çıktı. Başkan Kocaoğlu, törende yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin en aydın, en vefalı insanlarıyla bir yolculuğa çıktık. İzmir’de olmak, İzmir’de yaşamak, İzmir’de belediye başkanlığı yapmak, emin olun bir insana verilebilecek en büyük onur” diye konuştu.

Toplu ulaşımda deniz taşımacılığının payının arttırılması ve mevcut filonun modern, çevreci ve engelli kullanımına uygun gemilerle yenilenmesi amacıyla “Deniz Ulaşımını Geliştirme Projesi”ni uygulamaya koyan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda sipariş verdiği 15 yolcu gemisinden 8.’sini de hizmete aldı. Karşıyaka Spor Kulübü’nün efsane futbolcusu Gode Cengiz” lakaplı Cengiz Kocatoros’un adının verildiği geminin ismi, Kocatoros’un doğum günü olan 5 Eylül’de gövdeye yazılmıştı. Geçtiğimiz günlerde teslim alınan gemi, test işlemlerinin ardından düzenlenen törenle seferlerine başladı. Bostanlı İskelesi’ndeki törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, Karşıyaka Spor Kulübü Başkan ve yöneticileri, Cengiz Kocatoros’un eşi Zerrin, oğlu Tayfun Kocatoros, kızı Gamze Kocatoros Çelik, torunu Lal ve çok sayıda Karşıyakalı katıldı.

Kentin değerleri unutulmayacak
Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Körfez ulaşımını geliştirmek amacıyla alımını yaptıkları gemilerle Karşıyaka, Güzelyalı, Üçkuyular, Konak, Pasaport ve Alsancak arasında yolcu taşıdıklarını belirterek, “Cengiz Kocatoros’la birlikte gemilerimizden 8.’si de hizmete girdi. Daha sonra Gürsel Aksel, Sait Altınordu, Vahap Özaltay ve Metin Oktay’ın isimlerini taşıyan gemilerimiz gelecek. Aldığımız arabalı vapurlardan da ilki hizmete girdi. Ahmet Piriştina ve Kubilay isimlerini taşıyacak diğer iki arabalı vapurumuz da gelmek üzere. Bu gemiler Körfez’de salındıkça onların isimleri yaşayacak” diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, Karşıyaka tramvayının yapımının da hızlı bir şekilde ilerlediğini söyledi.

Alımını yaptıkları gemilerin isimlerini kamuoyuna sorarak belirlediklerini vurgulayan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Kentleri kent yapan tarihi değerleri korumak kadar, bu kente iz bırakmış, bu kentin sanatına, kültürüne. sporuna katkıda bulunmuş efsane isimleri de yaşatmamız, unutturmamamız gerekiyor” dedi.

“İzmir’de yaşamak en büyük onur”
Birer gün arayla yaşama veda eden Karşıyaka’nın unutulmaz futbolcuları Lemi Yerli ve İbrahim Yegül’ü de saygıyla andığını belirten Başkan Kocaoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “İzmirli hemşerilerimize layık olmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Birlikte karar veriyoruz, birlikte üretiyoruz. İyi ki İzmir’deyiz. Türkiye’nin en aydın, en vefalı insanlarıyla bir yolculuğa çıktık. İzmir’de olmak, İzmir’de yaşamak, İzmir’de belediye başkanlığı yapmak, emin olun bir insana verilebilecek en büyük onur. Bana bunu üç defa layık gördünüz. Hepinize çok teşekkür ediyorum”

Akpınar’dan hizmet teşekkürü
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da yaptığı konuşmada, Büyükşehir Belediyesi’nin dur durak bilmeden tüm ilçelere eşit hizmet vermeye devam ettiğini belirterek, “Tramvayla daha ucuz, daha sağlıklı ulaşıma katkıda bulunduğu için, gemilerinden birine bu anlamlı ismi verdiği için Başkanımız Aziz Kocaoğlu’na teşekkür ediyoruz. Cengiz Kocatoros, Karşıyaka ile bütünleşmiş markalaşmış bir isim. İyi ki Gode Cengizler bu kente yaşamış ve hizmet etmiş. Karşıyaka aşksa, İzmir bir sevda. İşte bu sevda Türkiye’yi aydınlatıyor” dedi.

Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Ali Erten, son iki gün içinde iki büyük isim Lemi Yerli ve İbrahim Yegül’ü kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek “Büyükşehir’in yeni gemilerinden birine büyük kaptanımızın adının verilmesi, bu büyük üzüntümüzü bir nebze de olsa hafifletiyor. Büyük Karşıyaka ailesi adına, bu ismi yaşatmak adına emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Törende duygusal anlar yaşayan Zerrin Kocatoros ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı yolcu gemilerinden birine eşi Cengiz Kocatoros’un adını layık gördüğü için Başkan Kocaoğlu’na ve tüm emeğe geçenlere teşekkür etti.

Körfez’de ilk sefer
Törenin ardından Cengiz Kocatoros gemisinin Körfez’deki ilk seferi Başkan Kocaoğlu ve davetlilerin de katılımıyla gerçekleştirildi. Kocatoros Ailesi’ne yolculuk boyunca eşlik eden Başkan Kocaoğlu, Gode Cengiz’in minik torunu Lal ile de yakından ilgilendi.

Sırada Göztepe efsanesi Gürsel Aksel var
İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni filonun 9. gemisine de Göztepe’nin unutulmaz kaptanı Gürsel Aksel’in ismini verecek. Daha sonra Sait Altınordu, Vahap Özaltay ve Metin Oktay’ın isimlerini taşıyan gemiler filoya katılacak.

Cengiz Kocatoros kimdir?
1943 yılında dünyaya gelen, futbol dünyasının “Gode Cengiz” olarak tanıdığı Cengiz Kocatoros, Karşıyaka Spor Kulübü’nde uzun yıllar futbol oynadı. Dönemin birçok yıldızı gibi Karşıyaka Lisesi’nde yetişen sporcu, o dönemde güçlü yapısı ve kafa golleriyle sivrildi. Futbola başladığı ilk günden itibaren alkışlanan oyununun yanı sıra kişiliği ile de öne çıkan Gode Cengiz, milli formayı taşımanın onurunu da yaşadı. Büyük futbolcu, 23 Haziran 1985 günü geçirdiği beyin kanaması sonucu hayata çok genç yaşta veda etti.
14954_20151204040846_ERC_0542 14954_20151204040846_ERC_0395 14954_20151204041205_1 14954_20151204040846_ERC_0578

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir