İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünyaca ünlü piyanist David Helffgott, 2 Aralık 2015 tarihinde İzmir’de

Dünyaca ünlü piyanist David Helffgott, 2 Aralık 2015 tarihinde İzmir’de, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sahne alıyor.

Dünyanın en önemli piyanistlerinden biri kabul edilen ve hayatı Oscar ödüllü “Shine” filmi ile beyazperdeye aktarılan şizofreni hastası David Helfgott, 12 yıl tedavi görmesine sebep olan Rachmaninov’un 3. Piyano Konçertosu’nu çalmak için İzmir’e geliyor.

Albümü 4 milyondan fazla sattı!

Helfgott’un “The Last Great Romantic, Rahmaninov” albümü 4 milyondan fazla sattı ve “Billboard” dergisi tarafından en başarılı klasik müzik albümü seçildi. Pavarotti futbol fanatiklerine operayı sevdirdi, David Helfgott da hayatı boyunca hiç klasik müzik konserine gitmeyecek olan insanlara piyanoyu ve klasik müziği sevdiriyor. Gerçekten de 12 yıl akıl hastanesinde yattıktan sonra hayata karışan bir adamın müziğini hemen hemen herkes merak ediyor.

Aktör Geoffrey Rush’a En İyi Erkek Oyuncu Oscarı’nı kazandıran “Shine” filminde, ruh sağlığı yerinde olmayan, müzik aşığı bir babanın kendi olamadığı müzisyen kimliğini oğlunda yaşatmaya çalışması ve bu süreçte yaşanan dramlar konu ediliyor. Helfgott’un gerçek hayat hikayesinden alınan bu senaryonun devamında ise, bir konserde, salonun alkıştan yıkıldığı bir anda, sanatçının yıllar boyu baskılara maruz kalmış beyninin iflasına tanıklık ediyorsunuz.

Bu olay sonrasında 12 yıl akıl hastanesinde kalan David Helfgott, üstün yeteneği ve uğraşısı sayesinde yeniden yaşama dönüyor.

David Helfgott kimdir?
David Helfgott, Melbourne’de Polonya asıllı Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Henüz beş yaşındayken, babasının öğretmenliği sayesinde başladığı piyanoda gösterdiği performans ile “harika çocuk piyanist” olarak tanındı.
On yaşına geldiğinde Perth’li piyano öğretmeni Frank Arndt’dan ders alanı ve ablası Margaret ile katıldığı birkaç yerel yarışmada ödüller kazandı. Genellikle romantik müzik yapan Helfgott, en zor eserlerden sayılan Romanov’un 3. piyano konçertosunu icra edebilen sayılı sanatçılardan biri…

David Helfgott’ın gerçek hayat hikayesinden senaryolaştırılan ve aktör Geoffrey Rush’a “En İyi Erkek Oyuncu Oscar Ödülü” kazandıran “Shine” filminde, ruh sağlığı yerinde olmayan müzik aşığı bir babanın, sahip olamadığı müzisyen kimliğini oğluna kazandırmaya çalışması ve bu süreçte yaşanan dram konu edildi.

David Helfgott filmde anlatıldığı gibi, bir konser sırasında ağır bir beyin travması geçirdi ve 12 yıl süren bir tedavi sürecinden sonra üstün yeteneği ve azmi sayesinde yeniden yaşama döndü. Bu, David Helfgott’ın müziği ve performansına olan yoğun ilgi ve talebi de artırmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir