İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünya nükleer savaşın eşiğinden dönmüş

Eski bir belgenin açıklanmasıyla dünya bir kez daha nükleer kıyametten nasıl kurtulduğunu öğrendi. Zaman aşımı nedeniyle gizliliği kalkan resmi bir rapor, dünyanın 1983 yılında nükleer savaşın eşiğinden döndüğünü ortaya çıkardı. Rapora göre Soğuk Savaş’ın sona ermesinden hemen sonra ABD ve SSCB topyekün savaşa çok yaklaştı.

1990 Şubat ayında hazırlanan ve gizliliği geçtiğimiz günlerde kalkan “Sovyet Savaş Korkusu 1983” başlıklı rapor, George Washington Üniversitesi’ndeki ABD Ulusal Güvenlik Arşivi tarafından yayımlandı. Raporda, ABD ve Sovyetler Birliği’nin savaşa ne kadar yaklaştığını gözler önüne seriyor.

Rapor, Soğuk Savaş döneminde ABD ulusal güvenlik kurumlarının geliyorum diyen savaş sinyallerini nasıl kaçırdığını da açıklıyor. ABD Başkanlık Dış İstihbarat Danışmanlık Kurulu’na göre 1983 yılında Türkiye’nin de katıldığı NATO nükleer saldırı tatbikatı sırasında ABD’de tetiğe basarak Rusya’ya nükleer bomba atmaya çok yaklaşmış.

NATO ve ABD Hava Kuvvetleri belgelerinde “Able Archer 83” adı verilen tatbikatta, Sovyetler Birliği tarafından nükleer saldırı hazırlığı olarak algınalabilecek önemli provokatif hatalar yapıldığını gösteriyor. Raporda şu ifadelere yer veriliyor:

“Bu provokasyonlar arasında 170 uçuş, 19 bin ABD askerinin telsiz kapatarak hava yoluyla Avrupa’ya taşınması, ana komuta merkezinin ‘Daimi Savaş Karargahı’ndan, Değişimli Savaş Karargahı’na kaydırılması, Washington ve Londra’daki hücrelere danışmanın da dahil olduğu yeni nükleer silah fırlatma uygulamasının kullanılması; ve B-52 uçaklarının havalanması sırasında ‘nükleer saldırı’ kodunun kullanılması.”

Raporda, “SSCB, bu işaretleri kolayca yanlış anlayıp nükleer savaşı başlatabilirdi” deniyor.

Nitekim, Sovyetler Birliği’nin gerçekten de ABD’nin gerçek bir savaşa hazırlandığını sanıp ordusunu harekete geçirdiği ortaya çıktı. Hatta nükleer silahlarını saklandıkları yerlerden çıkarıp helikopterlere fırlatma noktalarına taşıdıkları belirtildi.

ABD’nin ise SSCB’nin böyle bir hazırlığa başladığından habersiz olduğu anlaşıldı. Raporda, “ABD, tatbikatın Sovyetler tarafından ciddiye alınıp savaşa hazırlanabileceğini aklından bile geçirmedi” ifadelerine yer verildi. ABD, Sovyet silahlı kuvvetlerinin sıra dışı bir şekilde alarma geçtiğine dair işaretler görse de bu konuda bilşey yapmayarak savaş tehlikesinin bilmeyerek de olsa azalttı. Eğer ABD ordusu Doğu Avrupa’daki operasyon rutinini değiştirmiş olsaydı, bu tansiyonu arttıracak ve savaş kaçınılmaz olacaktı. Belki de ABD ordusunun farkında olmadan harekete geçmemesi sayesinde dünya kurtulmuş oldu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir