İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çiğli Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen deve güreşlerinin 6.si Harmandalı Futbol Sahası’nda gerçekleştirildi. Ege’nin dört bir yanından gelen develer gün boyu güreş severlere festival tadında bir eğlence yaşattı.

Çiğli Belediyesi 6. Ananesel Deve Güreşleri Şenliği Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan’ın hane sahipliğinde Harmandalı Futbol Alanı’nda gerçekleştirildi.  Şenliğe, Harmandalı Deve ve Deve Güreşi Sevenler Derneği Başkanı Mustafa Albaz, meclis azaları, sivil toplum örgütleri temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda yurttaş katıldı. Ege’nin çeşitli bölgelerinden gelen 140 devenin kıyasıya bir mücadele sergilediği güreşler gün süresince izleyicilere heyecan ve keyif dolu anlar yaşattı.

Develer alanda alışma turu attı

Yarışlar öncesinde develer müsabakaların yapılacağı alan süresince gezdirildi, güreş öncesi alana alışması sağlandı. Alana heyecanlı karşılama ve alkışlarla giren Başkan Hasan Arslan,  yurttaşlarla tek tek ilgilendi, selamladı ve resim çektirdi. Sabah erken saatlerde alanı dolduran yurttaşlar için ananesel deve güreşleri sanki şölen tadında geçti. Şenlikte Ege yöresi halk oyunları ekibi de izleyenlerden büyük alkış aldı.

Başkanlık kupası

Oldukça çekişmeli geçen güreşlerin hemen peşinden Belediye Başkanlık Kupası, Atça’dan Baybora 2 ve Milas’tan Tusunami Hermiyas isimli develerin sahipleri Başkan Arslan tarafından sunuldu. Harmandalı Deve ve deve Güreşi sevenler Dernek Başkan Yardımcısı Yusuf Albaz da, deve güreşlerine katkılarından dolayı Başkan Arslan’a teşekkürlerini sunarak onurluk sundu. Başkan Arslan da deve güreşi şenliğine katkılarından dolayı Harmandalı Mustafa Kemal Semti Muhtarı Bekir Kılınç’a onurluk sundu. Başkan Hasan Arslan da Harmandalılı deveciler hesabına katkılarından dolayı derneğe onurluk sundu..

15 bin seyirci

Gün içerisinden takriben 15 bin kişinin izlediği deve güreşlerinde,  deve güreşi sevenler eğlenceli bir gün yaşadı. Şenliğin Çiğli’de her sene aynı heyecan ve sevinçle kutlanması adına ayrı bir gayret sarf ettiklerini ve bu tip organizasyonları çok önem verdiklerini belirten Başkan Arslan, “Harmandalı’da yaşayan çok sayıda yörük vatandaşımız var deve güreşleri taleplerini bize ilettiler. Biz deve güreşlerini ananesel hale getirdik. Şenliğimiz herkese hayırlı uğurlu olsun. Kazasız belasız bu şenliği en güzel şekilde vatandaşlarımızla yaşamak için buradayız. Egemizin çeşitli şehirlerinden gelen deve sahibi arkadaşlarımıza bir defa daha teşekkür ediyorum. Bundan sonraki yıllarda da bu organizasyonun en iyi şekilde devam etmesi için elimizden geleni yapacağız. Bu şenlik kesinlikle yaşatılacak, bu kültür devam edecek” diye konuştu.

 

Cigli-Deve-Guresleri-Ile-Senlendi-__069b1241fbeef767debc58455ab326873412 Cigli-Deve-Guresleri-Ile-Senlendi-__f5a7cb986d42113d1324dbe69c45d51d3413

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir