İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bornova Belediyesi Atatürk’ün izinde

Bornova Belediyesi kadın istihdamı ve kadınların yönetime katılması konusunda örnek oluyor. 5 Aralık 1934’te Mustafa Kemal Atatürk tarafından seçme ve seçilme hakkının tanınmasıyla yönetimde söz sahibi olan kadınlar, devletin her kademesinde yerini almaya başladı. Kadınlar Bornova Belediyesi’nde de söz sahibi. Belediye personelinin yaklaşık yüzde 40’ını kadınlar oluşturuyor. Bornova Belediyesi’nde 2 kadın Belediye Başkan Yardımcısı görev yapıyor. Ayrıca, Belediyenin 35 müdüründen 19’u kadın.

Bornova Belediyesi, kadının sosyal yaşamda hakettiği yeri alması için düzenlediği etkinlikler, eğitimler ve sağladığı olanaklarla önemli adımlar atarken, kadın müdürleri ve yöneticileriyle de ortaya koyduğu vizyonu genişletiyor. Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Birliği Konseyi’nin “Yerel Yaşamda Kadın-Erkek Eşitliği” sözleşmesine imza atan Bornova Belediyesi, bu doğrultuda adımlar atıyor.

Yerel yönetim anlayışını sadece kadınlara yönelik hizmetlerle sınırlandırmayan Bornova Belediyesi, iki başkan yardımcılığı ile 35 müdürlükten 19’unu da kadınlara emanet etti. Müdürlerin yanısıra Bornova Belediyesi bünyesinde hizmet veren pek çok merkezin sorumluluğunu da kadınlar üstleniyor. Belediye Meclisi’nde de 7 kadın üye görev yaparken Bornova Kent Konseyi bünyesinde kurulan Kadın Meclisi de faaliyetlerini sürdürüyor.

Atatürk’ün izinden gittiklerini ifade eden Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Atamız 1930 yılında yerelde, 1934 yılında ise genelde seçme ve seçilme hakkını kadınlara vermiştir. Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden biri olan İsviçre’de bile bu haklar kadınlara 1971 yılında tanınmıştır. Biz Bornova Belediyesi’nde kadınların söz sahibi olmasına önem veriyoruz. Müdürlüklerimizin yüzde 60’ı, başkan yardımcılıklarının ise yarısı kadınlara emanet” dedi.

Kadının söz sahibi olmasının önemine değinen Bornova Belediye Başkan Yardımcısı Belgüzar Başer Köpüklü de, “Ülkemiz daha sağlıklı, çağdaş ve yenilikçi günlere kapılarını kadınlarımız ile açacaktır. Biz de bunun bilinciyle çalışıyoruz. Belediyemizde 35 müdürlüğümüzün 19’u kadınların yönetiminde. Ayrıca çalışanlarımızın yüzde 40’a yakını kadınlardan oluşuyor” diye konuştu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir