İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Barzani ile PKK’nın Şengal Kavgası

Barzani ile PKK’nın Şengal Kavgası

Barzani, PKK’nın Musul’un Şengal İlçesi’nden kuvvetlerini çekmesini istedi. PKK ise kendi şartlarının kabul edilmesi durumunda kuvvetlerini bölgeden çekeceğini açıkladı.

PKK ile Barzani’nin Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) arasındaki Şengal kavgası büyüyor. Barzani, IŞİD’in elinde olan Şengal’den PKK’nın kuvvetlerini çekmesini istedi. PKK ise çekilme şartı olarak kurtarma operasyonuna katılmayı ve Ezidi savaşçıların yer aldığı Şengal Savunma Birlikleri’nin silahlı bir güç olarak kabul edilmesini istedi.

ŞENGAL IŞİD’İN ELİNDEN ALINMAYA ÇALIŞILIYOR

IŞİD’in elinde olan Şengal, KDP ve PKK tarafından kurtarılmaya çalışılıyor. KDP, operasyonlara PKK’nın katılmasını istemiyor. PKK ise Şengal’i kurtarma operasyonlarına katılarak bölgede etkinliğini artırmak istiyor. İki taraf da karşı karşıya gelmek istemezken, Barzani’nin “Kardeş kavgasından uzak durun. Gerekirse planlar değişsin, operasyon geciksin ama sakın kardeş kanı akmasın” dediği belirtildi.

TARİH BELİRLENMİŞTİ

Rudaw’ın haberine göre, PKK, 3 Kasım 2015 tarihinde işgal altındaki Musul’un Şengal İlçesi’nden kuvvetlerini çekmesi gerekiyordu. Ancak bu gerçekleşmedi. Şengal PKK ile Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) arasında görüşmeler yapıldı. Fakat somut bir sonuç alınamadı.

PKK SORUMLUSU: BİZ DE KÜRDÜZ

PKK’nin Şengal Sorumlusu Heval Agid, KDP ile müzakerelerin devam ettiğini ifade ederek, bölgeden uzaklaştırılma yönündeki girişimleri kabul etmeyeceklerini söyledi. 5 Ağustos’tan beri Şengal’de bulunduklarını dile getiren Heval Agid, şöyle konuştu, “Biz Şengal’ı kurtarma operasyonunda yer almak istiyoruz. Bizler yabancı değiliz. Biz de Kürdüz ve Kürtçe konuşuyoruz. Buradaki varlığımız Güney Kürdistan ve Şengal’in lehinedir. Resmi olarak KDP’ye Şengal kurtarıldıktan sonra gerillaların ilçeden çekilmeye hazır olduğunu ilettik.” dedi.

YPŞ’NİN TANINMASI ŞARTINI KOŞTU

PKK, kuruluşuna öncülük ettiği ve Ezidi savaşçıların yer aldığı Şengal Savunma Birlikleri’nin (YPŞ) KDP tarafından tanınmasını da ikinci şart olarak öne sürdü.

“PKK’NIN YARDIMINA İHTİYACIMIZ YOK”

Rûdaw’a konuşan Peşmerge Güçleri Şengal komutanlarından ve KDP’nin müzakere heyeti üyesi Serbest Lezgin, YPŞ’yi silahlı bir güç olarak kabul etmeyeceklerini söyledi. Aynı zamanda KDP’nin Başkanlık Konseyi üyesi olan Serbest Lezgin, PKK’nin yardımına ihtiyaçları olmadığını ve onlardan yardım etmek için talepte bulunmadıklarının aktardı.

PKK’nin Ağustos 2014’ten beri Sengal Dağı’nda bulunduğunu doğrulayan KDP’li yetkili, “PKK bu bölgede hakimiyetini kurmaya çalışıyor. Biz bunu kabul edemeyiz çünkü PKK’nin Kürdistan Bölgesi’nde icazeti yok” ifadelerinde bulundu.

BARZANİ’DEN SERT TEPKİ

Kürdistan Bölgesi Başaknı Mesud Barzani, KDP’ye yakın bazı peşmerge komutanlarının, “PKK diyalogla Şengal’i boşaltmadığı takdirde müdahalede bulunacağız” sözlerine sert şekilde karşı çıktı. Serbest Lezgin, Barzani’nin, “Kardeş kavgasından uzak durun. Gerekirse planlar değişsin, operasyon geciksin ama sakın kardeş kanı akmasın” dediğini aktardı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir