İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABDdeki İstihdam Artışı Dolarıı Yükseltip TLyi Eritiyor

ABD’de ekim ayına ilişkin tarım dışı istihdam 271 bin artışla 182 bin olan piyasa beklentisinin üzerinde geldi. Ülkede ekim ayı işsizlik oranı ise beklentiler doğrultusunda yüzde 5’e geriledi. Söz konusu veriler sonrasında ABD Merkez Bankası’nın (FED) Aralık 2016’da faiz artışına gitme ihtimalini arttırdı. Bu gelişme ile uluslararası piyasada, doların diğer para birimleri ve emtialar karşısında güçlendiği, pay piyasalarında ise aşağı yönlü baskının arttığı gözlendi.

2.86’DAN 2.91’E YÜKSELDİ

Cuma gününe 2,86 seviyelerinde başlayan dolar/TL, açıklanan veriler sonrasında 2,91’i aşarak 2,92’yi gördü. Euro/dolar paritesi ise 1,0709 ile 23 Nisan 2015’ten bu yana gördüğü en düşük seviyeye geriledi.

İSTİHDAM FAİZİ NEDEN ETKİLİYOR?

2008 yaşanan küresel ekonomik krizin ardından FED, piyasaya düşük faizli para pompalamaya başladı. Ekonomi açısından sürdürülebilir olmayan bu durumun sona ermesi ise ABD ekonomik verilerinin yeniden normalleşmesine bağlı. Bunun da en önemli göstergesinin istihdam, yani işsizlik verileri olduğu görüşü hakim. FED yetkilileri, ABD işgücü piyasasının açıklanan son verilerin ardından büyük oranda normalleştiğini belirtiyor. Bu da faiz artışı beklentisinin şimdiden fiyatlandırılmasını sağlıyor.

ABD’DEKİ FAİZ TL’Yİ NEDEN ETKİLİYOR?

FED’in faiz arttırması, Türkiye gibi gelişmekte olan ve sermayeye ihtiyaç duyan ülkelerin daha pahalıya borçlanması anlamına geliyor. ABD’de faiz artışı henüz olmadan TL’de gerçekleşen değer kaybı, bu olasılığın önceden fiyatlandırılmasından kaynaklanıyor. Türkiye özel sektörünün 2009 yılından bu yana döviz cinsinden borcu yaklaşık 2 katına çıkmış durumda. Geliri büyük oranda Lira cinsinden olan bu şirketler için Dolar’da gerçekleşecek ani yükselişler büyük sorunları da beraberinde getirebilir. Piyasalarda, FED’in sürekli “faiz arttırma” söylentisi yerine bunu gerçekleştirmesinin, gelişmekte olan ülkelere daha az zararı olacağı görüşü hakim.(Kaynak: Al Jazeera)

GÜNCEL DÖVİZ KURLARI İÇİN TIKLAYINGÜNCEL FAİZ ORANLARI İÇİN TIKLAYIN

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir