İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

01 Ocak – 30 Kasım 2015 tarihleri arasında;

Son aylarda ülke genelinde ortaya çıkan ve son iki hafta içerisinde de İzmir’de görülen düzmece içki imalatında metil içki kullanımına bağlı olan ölümler ve hastanelere intikal eden yakıntılarla alakalı olarak; şehrimizde son günlerdeki ilk ölüm olayı 24 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşmiş olup, düzmece ve kaçak içki imalat, satış ve kullanım yerleri konusunda denetim, takibat ve kontrol çalışmaları Emniyet ve Jandarma birimlerimiz ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Şehir Müdürlüğümüzün koordineli çalışmaları büyük bir titizlikle yürütülmekte olup, denetim ve kontroller ara vermeden sürdürülmektedir.

            Son günlerdeki İlk ölüm olayının ortaya çıktığı 24 Kasım 2015 tarihinden bugüne kadar sahte alkol kullanımına bağlı yakıntılar ile hastanelerimize müracaat eden toplamda 23 olaydan ne yazık ki 10 tanesi ölümle sonuçlanmış, bugün bakımından hastanelerimizde yatan 13 hastanın 5’i yoğun bakım olmak üzere 8’inin rehabilitasyonlarına şehrimizdeki çeşitli hastanelerde devam edilmektedir.

Emniyet ve Jandarma birimlerimiz ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Şehir Müdürlüğümüzce 2015 senesi içerisinde şehrimizde düzmece ve kaçak içki imalat ve satış yerlerine yönelik yapılan çalışmalarda;

01 Ocak – 30 Kasım 2015 tarihleri arasında;

– Jandarma Birimlerimiz mesuliyet alanında; 13 operasyonel çalışma neticesinde 9400 litre (şişe) kaçak içki ele geçirilmiş, yakalanan 19 erkek, 1’i kadın toplam 20 kişi ile ilgili adli işlem yapılmış ve 2 kişi (erkek) gözaltına alınmış, 12 adet sahte alkol imalathanesi hakkında işlem yapılmıştır.

– Emniyet Birimlerimiz sorumluluk alanında; 117 operasyonel çalışma gerçekleştirilmiş,  37469 litre kaçak içki ele geçirilmiş, yakalanan toplam 176 kişiden (172’i erkek 4’ü kadın) 9 kişi (erkek) gözaltına alınmıştır.

– Gıda, Tarım ve Hayvancılık Şehir Müdürlüğümüzce 2015 senesi içerisinde gerek üretim gerek satış yerlerinden 57 adet rakı, votka ve viski numunesi alınmış olup, bunlarda metil alkol analizi yaptırılmıştır. Bunlardan 48 tanesinin analizi pozitif olarak sonuçlanmış 9 tanesi ise (ilk numune) çözümleme sürecindedir.11 aylık dönemde 826 adet gıda işletmesi (otel-gazino-birahane içki imalat tesisi) denetlenmiş olup, 12329 adet bakkal- market-büfede yapılan resmi kontrollerde rutin olarak içkili içki satış vesikası ve bandrol kontrolü yapılmış, 2 adet gıda işletmesine (imalat yeri) Türk Gıda Kodeksine terslikten yönetimsel para cezası kesilmiştir.

  01-30 Kasım 2015 tarihleri arasında;

– Jandarma birimlerimizce son bir ay içerisinde 3 operasyonel çalışmada 5169 litre kaçak içki ele geçirilmiş olup, yakalanan 8 kişiden (erkek) 1’i gözaltına alınmıştır.

– Emniyet birimlerimizce yeniden son bir ay içerisinde 31 operasyonel çalışmada toplamda 7125 litre kaçak içki ele geçirilmiş olup, yakalanan ve adli makamlara gönderilen 43 şahıstan (erkek)  kaçak içki imalat ve satışı ile ölüme sebebiyet vermek suçundan 8 kişi adli makamlarca gözaltına alınmıştır.

– Gıda, Tarım ve Hayvancılık Şehir Müdürlüğümüzce de son bir ay içerisinde 1651 işyeri ve işletmede denetimler yapılmış olup, bu denetimlerin 332 tanesi son bir hafta içerisinde gerçekleştirilmiştir. Emniyet Müdürlüğü ile yapılan ortak operasyonda 112 adet düzmece rakı, viski, votka ve etil içki olduğu düşünülen sıvılardan numune alınmış ve İzmir Gıda Kontrol Laboratuvarında yapılan incelemede 112 adet numuneden 64 adedi sonuçlanmış 26 tanesinde metil içki saptamıştır.  Mevzubahis tespitler doğrultusunda ihtiyaç duyulan adli işlemler devam ettirilmektedir.

Sahte ve kaçak içki üretimi, imal ve satış yerlerine yönelik denetim ve kontroller Emniyet, Jandarma ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince titizlik çerisinde devam ettirilmektedir. Ancak yapılan titiz ve daimi denetim ve kontrollere karşın insanlarımızın hayatlarının bitmesi ve sakat kalmalarına kadar negatif tesir doğuran bu konuda piyasaya sürülmüş ve sürülecek olan sahte ve kaçak içkiler ile ilgili daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir