İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ESTONYALI EĞİTİMCİLERİN GAZİEMİR DENEYİMİ

AB’nin Eğitim Projesi için Türkiye’ye gelen Estonyalı genç eğitimciler Sabiha Gökçen İlkokulu Okul Öncesi Eğitim Sınıfı’nı inceleyerek deneyimlerini arttırdılar.

İzmir Gaziemir’de bulunan Sabiha Gökçen İlkokulu’nun geçtiğimiz günlerde yabancı eğitimci misafirleri vardı.

Avrupa Birliği’nin geliştirdiği Erasmus projesi kapsamında okul öncesi eğitim veren Estonya’daki Kilingi-Nömme Kröll ile Türkiye’deki Sabiha Gökçen İlkokulu deneyimlerini paylaştı.

Estonyalı ünlü yazar Ellen Konu’nun eserinden esinlenerek 1979 yılında kurulan okul çocukların yetiştirilmesinde bireysel gelişimini öne alan eğitimi kendine rehber edinmiş.

Türkiye’deki proje ortakları da, adını Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı olan ve aynı zamanda Türkiye’nin ilk kadın pilotu Sabiha Gökçen’den almış ilçenin güzide eğitim kurumlarından biri olarak, kurulduğu 1989 yılından itibaren öğrencilerini güvenli bir ortamda çağdaş eğitim vermeyi misyon edinmiş…

Estonya’lı eğitimci Liivi Laarmamn ve beraberindeki eğitimci Alün Paal ilk kez geldikleri Türkiye’de Sabiha Gökçen Okul Müdürü Nedim Sıtkı Satır ve okul öncesi öğretmenlerden Nalan Uysal karşıladı.

Konu hakkında Yerel Haberci’ye bilgi veren Nalan Uysal “AB projesi kapsamında ülkemizi ve okulumuzu ziyaret eden Estonyalı eğitimciler bizimle birlikte oldukları bir haftalık zaman diliminde yeni deneyimler elde ettiler. Bunun yanında birlikte İzmir’in tarihi kültürel yerlerini görmemiz onlar için ayrıca bir deneyim oluşturdu” dedi.

“Böylesi bir deneyim bizler için çok önemliydi” diyen konuk eğitimci Liivi Laarmamn deneyimlerini şöyle özetledi; “Ülkenize ilk kez geliyoruz. İzmir çok büyük ve güzel bir kent, gezdiğimiz yerler oldukça etkileyiciydi. Bizler Estonyalı çocukların gelişimine katkı veren ve onların mutlu bir şekilde yetişmesini sağlamak için çalışıyoruz. Okul öncesi eğitim açısından buradaki deneyimimiz sonucunda bir çok ortak özelliğimizin olduğunu söyleyebilirim. Farklılıklarımızda var. Örneğin sizdeki Akıllı Tahta uygulaması henüz bizde bulunmuyor. Ayrıca insanlarınız çok güzel ve samimi. Herkese gösterdikleri ilgi için teşekkür ediyoruz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir