İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Birlikte başaracağız”

Selanik Belediyesi’nin İzmir’deki tanıtım toplantısına katılan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Limanlarımız arasında kuracağımız iki taraflı ve güçlü bir taşımacılık hattı sayesinde Avrupa ile Uzakdoğu, Güneydoğu Asya ve Ortadoğu arasında çok stratejik bir köprü olabiliriz. İzmir ve Selanik olarak el ele verip yakın gelecekte çok önemli işbirliklerine imza atacağız. Birlikte başaracağız” dedi. Selanik Belediye Başkanı Boutaris ise duygularını “Türkleri kardeşim olarak görüyorum” cümlesiyle özetledi.

Selanik  Belediyesi, kentin turizm, eğitim ve iş olanaklarının tanıtımı için İzmir’de bir toplantı düzenledi. İzmir Ticaret Odası’nın evsahipliğinde gerçekleştirilen ve Selanik Belediye Başkanı Yannis Boutaris ile Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Kyriakos Loukakis’in de katıldığı toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Selanik ile İzmir arasındaki bağları ekonomik ve kültürel işbirlikleriyle daha da güçlendirmek durumunda olduklarının altını çizdi. Aralarında sadece 30 dakikalık uçuş mesafesi olan iki kent arasındaki ulaşılabilirliğin kolaylaştırılmasına dikkat çeken Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bizler, sadece coğrafi olarak değil, kalben de birbirine çok yakın olan iki ülkeyiz. Bize düşen görev ‘insanlık mirası’ olarak nitelendirebileceğimiz ortak bir kültüre ve kültürel varlıklara sahip olan Türkiye ve Yunanistan halkları arasındaki bu dostluk ve diyalog zeminini daha da sağlamlaştırmak ve kalıcı hale getirmektir” şeklinde konuştu.
Türkiye ile Yunanistan’ın birbirine ne kadar çok benzediğini kendi gözleriyle görmek isteyenlere  İzmir ve Selanik’i ziyaret etmelerini öneren Başkan Aziz Kocaoğlu, “İzmir ve Selanik, sımsıcak bağlarla örülmüş iki dost kent. Limanlarımız arasında kuracağımız iki taraflı ve güçlü bir taşımacılık hattı sayesinde Avrupa ile Uzakdoğu, Güneydoğu Asya ve Ortadoğu arasında çok stratejik bir köprü olabiliriz. Emin olun, bunlar daha başlangıç! İzmir ve Selanik olarak el ele verip yakın gelecekte çok önemli işbirliklerine imza atacağız. Birlikte başaracağız”
dedi

İki kardeş gibiyiz
Selanik Belediye Başkanı Yannis Boutaris ise konuşmasına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile İTO Yönetim Kurulu  Başkanı Ekrem Demirtaş’a  desteklerinden ötürü teşekkür ederek başladı. İzmir’e geldiğinde kendisini evinde gibi hissettiğini söyleyen Boutaris, “Ben şahsen Türkleri kardeş, Avrupalıları ise bir ortak gibi görüyorum. Kardeşle her zaman kavga eder ve her zaman barışırsınız. Ama ortakla kavga ettin mi bir daha barışamazsın” şeklinde konuştu.  Boutaris, İzmir ve Selanik’i “anneleri İstanbul” olan iki kız kardeşe benzetti.

Daha da yakınlaşacağız”
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise yaptığı  konuşmada, Ege Denizi’nin iki ülkeyi ayıran  değil, birleştiren bir deniz olduğuna dikkat çekerek,“Tarihten gelen ortak özellikleriyle Ege’nin iki yakasındaki iki şehir olan İzmir ile Selanik’in de artık geçmişte olduğu gibi birleşmesinin zamanı geldi. İzmir ile Selanik’i havadan bağlamıştık, ara verildi. Şimdi sıra iki şehri denizden bağlamaya geldi. Denizyoluyla da seferler başladıktan sonra daha da yakınlaşacağız. Selanik, İzmir’in Balkanlar ve Avrupa’ya açılan kapısı olabilir. Havayolunun ardından denizyolu seferlerinin başlamasıyla birlikte turizmin tetiklediği, ticaretle gelişerek artan bir işbirliğimiz olabilir. İzmir üzerinden denizyolu ile başlayarak Selanik’e ulaşan ve tren yoluyla Avrupa’ya ulaşan entegre bir taşımacılık geliştirmeliyiz” dedi.

İzmir-Selanik el ele
Yunanistan Ankara Büyükelçisi Kyriakos Loukais, iki şehrin tarih boyunca bir çok ortak yönleri olduğuna vurgu yaparak başladığı konuşmasında “Son yıllarda İzmir ve Selanik, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ikili ilişkilerde beraber el ele ön sıradadırlar. Bunun iki halkın tanışmasına, dayanışmasına olan katkıları çok büyüktür” dedi. Loukakis, İzmir’in son dönemde sadece Yunanistan’ın değil, bütün Avrupa’nın önemli bir çekim merkezi olduğunu da sözlerine ekledi.
Selanik Belediyesi Turizm, Uluslarası İlişkiler ve E- Yönetimden Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Spiros Pengas ise İzmir’deki misafirperverlikten çok etkilendiklerini söyledi.

Ortak noktamız Mustafa Kemal Atatürk
TURSAB İzmir Bölgesel Yürütme Kurulu  Başkanı Rıza Gençay, Yunan adaları ile 10 yıldır ciddi bir çalışma yaptıklarının altını çizerek, “Bugüne geleceğimize inanıyorduk; hedef koyduk ve Yunan adalarına 2005’te 5 bin kişi götürürken bugün 55 bin kişiye ulaştık. Şimdi artık Kuzey Yunanistan’ı hedef olarak seçtik. Başta Selanik destinasyonlu bir hedef bu. İki şehir olarak çok ortak noktamız var. En önemli ortak paydamız ise Mustafa Kemal Atatürk. Adalardaki başarımızı git gide buraya taşıyacağız. Biz Yunan adaları ile çalışmaktan  mutluyuz. Bu potansiyeli kardeş kentimize mutlaka taşıyacağız” şeklinde konuştu.
14971_20151209023341_HKN_0214 14971_20151209023342_HKN_0327

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir