İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

3. Köprü’de son 400 metre!

Kuzey Marmara Otoyolu’nun bir bölümü olan 3. Köprü’de 59 tabliyenin 41’inde işlem tamamlandı.

3. Köprü Projesi’nde çelik tabliye yapımı sürüyor. 59 çelik tabliyeden 41’inin montaj ve kaynak işlemi tamamlandı, iki yakanın birleşmesine 415 metre kaldı.

ICA’nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü’nde çelik tabliye montaj işlemlerinde bu ay 170 metre ilerleme sağlandı. En ağırı 923 ton olan 59 çelik tabliyeden 41’inin montaj ve kaynak işlemleri sona erdi. 41 çelik tabliyenin montajıyla iki yakanın birleşmesine 415 metre kaldı.

3. köprünün son hali

3. Köprü Çelik Tabliye Sorumlusu, ortalama  9 günlük sürede bir her iki yakaya birer adet çelik tabliye konulduğunu belirtti. “Mart ayının sonunda başlayan çelik tabliye montaj işlemlerinde neredeyse son 400 metreye girildi. Her ay her iki tarafta en az 3’er tane çelik tabliye montaj ve kaynek işlemi tamamlandı. Avrupa ve Asya yakasında D00 numaralı geçiş segmenti devamına Avrupa’da 20, Asya’da ise 19 çelik tabliye konuldu. Son çelik tabliyenin yerine koyması ile birlikte iki kıta arası mesafe 415 metreye düştü. ” dedi.

Çelik tabliye montaj işleminde daha önce çelik tabliyeler önce karaya ardından köprü seviyesine vinçlerle alınıyordu. Kara üzerine denk gelen tabliyelerin kaldırılmasından sonra vinçlerle, direkt denizden çelik tabliye kaldırma yaptığımız bir operasyon haline geldi.

3. köprüdeki derrick crane

59 adet çelik tabliyenin yapımı için  ise toplam üç fabrika sahasında gece-gündüz 1500 kişi çalışıyor. Güney Kore’den gelen çelik saçlar, İzmit Gebze’deki imalathanede panel üretimine hazır hale getiriliyor, ardından İstanbul Tuzla’daki fabrikada panel üretimine geçiliyor. Panellerin üretimi sonrası, çelik tabliyelerin oluşturulması için Yalova Altınova’ya sevk ediliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir